farmOS (3.5.0) - en to hu translation catalogue (195 entries)

en: Images
hu: Képek

en: value
hu: érték

en: Status
hu: Állapot

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Groups
hu: Csoportok

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Public
hu: Nyilvános

en: more
hu: tovább

en: Access control
hu: Hozzáférés szabályozás

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Help Text
hu: Súgó szöveg

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Logs
hu: Naplók

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Help text
hu: Súgó szöveg

en: root
hu: gyökér

en: Parents
hu: Szülők

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Time
hu: Idő

en: Setup
hu: Beállítás

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Modules
hu: Modulok

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: ID
hu: Azonosító

en: Continue
hu: Folytatás

en: Email
hu: E-mail

en: Files
hu: Fájlok

en: Expanded
hu: Nyitott

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Access denied
hu: A hozzáférés megtagadva

en: Area
hu: Terület

en: Configuration saved.
hu: A beállítások el lettek mentve.

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Revisions
hu: Változatok

en: Count
hu: Mennyiség

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Link to URL
hu: Hivatkozás a webcímre

en: active
hu: aktív

en: Categorize
hu: Kategorizálás

en: Authored by
hu: Szerző

en: Advanced
hu: Haladó

en: Volume
hu: Mennyiség

en: Model
hu: Modell

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Manufacturer
hu: Gyártó

en: Method
hu: Mód

en: Private Key
hu: Titkos kulcs

en: Basic
hu: Alap

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: Override
hu: Felülírás

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Append
hu: Hozzáfűzés

en: Flag
hu: Jelölő

en: Operation
hu: Művelet

en: Metrics
hu: Metrikusok

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Condition
hu: Feltétel

en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Probability
hu: Valószínűség

en: Source
hu: Forrás

en: Replace
hu: Helyettesít

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Map
hu: Térkép

en: Location settings
hu: Területi beállítások

en: Map type
hu: Térkép típusa

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Negate
hu: Negálás

en: Unit
hu: Egység

en: Units
hu: Mértékegységek

en: People
hu: Emberek

en: Product type
hu: Terméktípus

en: Reference
hu: Referencia

en: Parent terms
hu: Szülő kifejezések

en: Start Time
hu: Kezdés ideje

en: End Time
hu: Befejezés ideje

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Product
hu: Termék

en: Changed
hu: Módosítva

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Testing
hu: Tesztelés

en: Standard
hu: Általános

en: Assets
hu: Eszközök

en: Output format
hu: Kimenet formája

en: Assign
hu: Hozzárendelés

en: Tasks
hu: Feladatok

en: CSV file
hu: CSV fájl

en: Input
hu: Bemenet

en: Increment
hu: Növelés

en: Decrement
hu: Csökkentés

en: Allowed values
hu: Megengedett értékek

en: File upload failed.
hu: Fájl feltöltés sikertelen.

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Classes
hu: Osztályok

en: Rate
hu: Mérték

en: Children
hu: Gyermekek

en: Plan
hu: Terv

en: Purchase date
hu: Vásárlás dátuma

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Data
hu: Adat

en: Emails
hu: E-mailek

en: Or
hu: Vagy

en: About
hu: Leírás

en: Reports
hu: Jelentések

en: Column
hu: Oszlop

en: Inventory
hu: Készlet

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Add @type
hu: @type hozzáadása

en: Seed
hu: Helyezés

en: Metric
hu: Metrikus

en: Output
hu: Kimenet

en: Speed
hu: Sebesség

en: Behavior settings
hu: Viselkedés beállításai

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Rating
hu: Értékelés

en: Notification settings
hu: Értesítési beállítások

en: quantity
hu: mennyiség

en: Private key
hu: Titkos kulcs

en: Relations
hu: Kapcsolatok

en: System of measurement
hu: Mértékrendszer

en: Flags
hu: Jelölők

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Maintenance
hu: Karbantartás

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Revision information
hu: Változatinformáció

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Dashboard
hu: Irányítópult

en: The file could not be uploaded.
hu: A fájl nem tölthető fel.

en: Numeric
hu: Szám

en: Season
hu: Szezon

en: And
hu: És

en: Language settings
hu: Nyelvi beállítások

en: You do not have any reports.
hu: Nincs jelentés.

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Tag ID
hu: Jelölő azonosító

en: Tag type
hu: Címketípus

en: The installation has encountered an error.
hu: A telepítő hibát észlelt.

en: Installed %module module.
hu: <em>%module</em> modul telepítve lett.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
hu: A kifejezések a súlyozásuknak megfelelően növekvő sorrendben jelennek meg.

en: Structure
hu: Felépítés

en: Delivery
hu: Szállítás

en: Update existing users
hu: Meglévő felhasználók frissítése

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Default timezone
hu: Alapértelmezett időzóna

en: The email address %mail is not valid.
hu: %mail e-mail cím érvénytelen.

en: Row number
hu: Sorszám

en: Animal
hu: Állat

en: Date of birth
hu: Születési idő

en: Group membership
hu: Csoporttagság

en: Material
hu: Anyag

en: Display the label of the referenced entities.
hu: A hivatkozott entitások címkéjének megjelenítése.

en: Entity types
hu: Entitástípusok

en: Log type
hu: Naplótípus

en: Custom output for TRUE
hu: Egyéni kimenet IGAZ esetén

en: Custom output for FALSE
hu: Egyéni kimenet HAMIS esetén

en: Quantities
hu: Mennyiségek

[ctx: Plural]
en: Disabled
hu: Letiltva

[ctx: Plural]
en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
hu: A rendelkezésre álló tartalomtípusok és a hozzájuk tartozó mezők kezelése.

en: Tabs display toggle
hu: Fülmegjelenítés kapcsoló

en: quantities
hu: mennyiségek
