farmOS (3.5.2) - en to ja translation catalogue (179 entries)

en: Images
ja: イメージ

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Public
ja: パブリック

en: more
ja: 続き

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Quantity
ja: 数量

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Test
ja: テスト

en: Logs
ja: ログ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: root
ja: ルート

en: Parents
ja: 上位

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Modules
ja: モジュール

en: Notes
ja: ノート

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Expanded
ja: 展開

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Area
ja: エリア

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Count
ja: カウント

en: Conditions
ja: 条件

en: Link to URL
ja: URL へのリンク

en: active
ja: アクティブ

en: Categorize
ja: 分類

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Volume
ja: ボリューム

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Owner
ja: 所有者

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: General
ja: 全般

en: Method
ja: メソッド

en: Other
ja: その他

en: Basic
ja: 基本

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Override
ja: 上書き

en: Operator
ja: オペレータ

en: Append
ja: 末尾に付加

en: Operation
ja: 操作

en: Metrics
ja: メトリクス

en: Threshold
ja: しきい値

en: Notifications
ja: 通知

en: Condition
ja: コンディション

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Probability
ja: 確率

en: Source
ja: ソース

en: Replace
ja: 置換

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Map
ja: 地図

en: Location settings
ja: 場所の設定

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Negate
ja: 否定

en: Unit
ja: 単位

en: Units
ja: 単位

en: People
ja: ユーザー

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Reference
ja: 参照

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Permissions
ja: 権限

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Product
ja: 商品

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Testing
ja: テスト

en: Standard
ja: 標準

en: Assets
ja: アセット

en: Output format
ja: 出力書式

en: Assign
ja: 割り当て

en: Tasks
ja: タスク

en: CSV file
ja: CSV形式

en: Increment
ja: 増加

en: Decrement
ja: 減少

en: Allowed values
ja: 使用する値

en: Permission
ja: 権限

en: Activity log
ja: アクティビティログ

en: Classes
ja: クラス

en: Rate
ja: 税率

en: Purchase date
ja: 購入日

en: Columns
ja: カラム

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: Emails
ja: メールアドレス

en: Or
ja: または

en: About
ja: アバウト

en: Reports
ja: レポート

en: Column
ja: カラム

en: Inventory
ja: インベントリ

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Behavior
ja: 動作

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Metric
ja: メートル法

en: Output
ja: 出力

en: Speed
ja: スピード

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Rating
ja: レーティング

en: Notification settings
ja: 通知の設定

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Relations
ja: 関連

en: System of measurement
ja: 単位系

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Bundles
ja: バンドル

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Bundle
ja: バンドル

en: Created on
ja: 作成日

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Locations
ja: 場所

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: Numeric
ja: 数値

en: And
ja: および

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: You do not have any reports.
ja: レポートはありません。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Tag ID
ja: タグID

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ja: タームはウェイトの軽い順に表示されます。

en: Structure
ja: サイト構築

en: Needs review
ja: 要レビュー

en: Serial number
ja: シリアルナンバー

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Archived
ja: アーカイブ

en: The email address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail は正しくありません。

en: Monitor
ja: モニター

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

[ctx: Plural]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: Plural]
en: Enabled
ja: 有効

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ja: 利用可能なコンテンツタイプとそれらに関連付けられたフィールドを管理します。
