Farm Template (1.0.0-alpha3) - en to de translation catalogue (57 entries)

en: Value
de: Wert

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Remove
de: Entfernen

en: Description
de: Beschreibung

en: Log
de: Protokoll

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Quantity
de: Anzahl

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Weight
de: Gewichtung

en: Multiple
de: Mehrfach

en: Required
de: Erforderlich

en: Settings
de: Einstellungen

en: Field
de: Feld

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: Field ID
de: Feld-ID

en: Field name
de: Feldname

en: Fields
de: Felder

en: Textfield
de: Textfeld

en: Default Value
de: Standardwert

en: Template
de: Vorlage

en: Add template
de: Vorlage hinzufügen

en: Hidden
de: Ausgeblendet

en: Workflow
de: Arbeitsablauf

en: Units
de: Einheiten

en: Templates
de: Vorlagen

en: Default value
de: Standardwert

en: Select
de: Auswählen

en: Manage fields
de: Felder verwalten

en: Add field
de: Feld hinzufügen

en: Text area
de: Textbereich

en: Form
de: Formular

en: Field settings
de: Feldeinstellungen

en: Field Name
de: Feldname

en: Autocomplete
de: Autovervollständigung

en: Bundle
de: Subtyp

en: Checkbox
de: Kontrollkästchen

en: Field description
de: Feldbeschreibung

en: Field label
de: Feld-Beschriftung

en: Edit template
de: Vorlage bearbeiten

en: Default values
de: Standardwerte

en: Entity ID
de: Entitäts-ID

en: Hide label
de: Beschriftung ausblenden

en: Datetime
de: Datum-Zeitangabe

en: An autocomplete text field.
de: Ein Autovervollständigungs-Textfeld.

en: Manage Fields
de: Felder verwalten

en: Third party settings
de: Einstellungen von Drittanbietern

en: Measure
de: Messen

en: No fields.
de: Keine Felder.

en: Quantity label
de: Mengenbezeichnung

en: Target entity type
de: Ziel-Entitätstyp

en: Widget type machine name
de: Systemname des Steuerelementtyps

en: Quantity units
de: Mengeneinheiten

en: Checkbox widget
de: Kontrollkästchen-Steuerelement

en: Quantity measure
de: Mengenmessungs
