Features (8.x-3.0) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Development
fr: Développement

en: optional
fr: facultatif

en: Enabled
fr: Activé

en: core
fr: cœur ( core )

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Core
fr: Cœur

en: Path
fr: Chemin

en: Components
fr: Composants

en: Configure
fr: Configurer

en: Exclude
fr: Exclure

en: Added
fr: Ajouté

en: State
fr: État

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Deselect all
fr: Tout désélectionner

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Profile
fr: Profil

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Folder
fr: Répertoire

en: in
fr: dans

en: Clear
fr: Vider

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: profile
fr: profil

en: Missing
fr: Manquant

en: Installed
fr: Installé

en: Changed
fr: Modifié

en: Conflict
fr: Conflit

en: Export settings
fr: Paramètres de l'exportation

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Packages
fr: Colis

en: Package
fr: Paquet

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Namespace
fr: espace de nommage

en: Assignment
fr: Assignation

en: Bundle
fr: Type

en: exclude
fr: exclure

en: Legend
fr: Légende

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Dependency
fr: Dépendance

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: General Information
fr: Information générale

en: Create new feature
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité

en: Uninstalled
fr: Non installé

en: Existing
fr: Existant

en: Do not begin name with numbers.
fr: Le nom ne doit pas commencer par des chiffres.

en: Bundle name
fr: Nom du paquet

en: Language Code
fr: Code de la langue

en: Write
fr: Écrire

en: Simple configuration
fr: Configuration simple

en: Legend:
fr: Légende :

en: Moved
fr: Déplacé
