Features (8.x-3.15) - en to hi translation catalogue (42 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Development
hi: उद्विकास

en: Description
hi: उल्लेख

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Version
hi: संस्करण

en: core
hi: कोर

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Types
hi: प्रकार

en: none
hi: कोई नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Core
hi: कोर

en: Path
hi: मार्ग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Site
hi: साइट

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Normal
hi: सामान्य

en: State
hi: अवस्था

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Missing
hi: लापता

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Changed
hi: बदल गया

en: Standard
hi: मानक

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Bundle
hi: पोटली

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: UUID
hi: युयुआइङी
