Features (8.x-3.16) - en to ru translation catalogue (73 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Operations
ru: Операции

en: Development
ru: Разработка

en: Description
ru: Описание

en: optional
ru: опционально

en: Enabled
ru: Включено

en: Version
ru: Версия

en: core
ru: ядро

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Types
ru: Типы

en: none
ru: нет

en: Name
ru: Название

en: Default
ru: По умолчанию

en: Core
ru: Ядро

en: Path
ru: Путь

en: Components
ru: Компоненты

en: Configure
ru: Настроить

en: Exclude
ru: Исключить

en: Added
ru: Добавлено

en: Site
ru: Сайт

en: Module
ru: Модуль

en: Normal
ru: Нормальный

en: State
ru: Состояние

en: Select all
ru: Выделить все

en: Deselect all
ru: Снять выделение со всего

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Profile name
ru: Имя профиля

en: Profile
ru: Профиль

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Folder
ru: Папка

en: in
ru: в

en: Clear
ru: Очистить

en: site
ru: сайт

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: profile
ru: профиль

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Installed
ru: Установлено

en: Changed
ru: Изменение

en: Conflict
ru: Конфликт

en: Standard
ru: Стандарт

en: Hide
ru: Скрыть

en: Export settings
ru: Настройки экспорта

en: Provided by
ru: Предоставлено

en: Packages
ru: Пакеты

en: Package
ru: Пакет

en: Hide all
ru: Спрятать все

en: Show all
ru: Показать все

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Do you really want to continue?
ru: Вы действительно хотите продолжить?

en: Assignment
ru: Назначение

en: Bundle
ru: Набор

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Collapse all
ru: Cвернуть все

en: exclude
ru: исключить

en: Legend
ru: Легенда

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Dependency
ru: Зависимость

en: Example: Image gallery
ru: Пример: Image Gallery

en: Example: image_gallery
ru: Пример: image_gallery

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: User permissions
ru: Права пользователя

en: General Information
ru: Основная информация

en: Uninstalled
ru: Удалено

en: Do not begin name with numbers.
ru: Не начинайте имя с числа.

en: Language Code
ru: Код языка

en: Simple configuration
ru: Простая конфигурация
