Feed Block (2.0.0) - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: Feed URL
pt: URL do Feed

en: Error
pt: Erro

en: Date format
pt: Formato da data

en: Custom
pt: Personalizado

en: Count
pt: Contar

en: Configuration
pt: Configurações

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Installation
pt: Instalação

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Date settings
pt: Configurações de Data

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "a partir de / atrás" incluído)

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
pt: Se "Personalizado", veja <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">os documentos PHP</a> para formatos de data. Caso contrário, insira o número de unidades de tempo diferentes a serem exibidas, sendo 2 o padrão.

en: @name format: @date
pt: @name formato: @date
