Feed Block (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (22 entries)

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Error
fr: Erreur

en: Date format
fr: Format de date

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Count
fr: Décompte

en: Number of items to display
fr: Nombre d'éléments à afficher

en: Feeds
fr: Flux

en: Theming
fr: Thème

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Time ago
fr: Il y a

en: Date settings
fr: Paramètres de date

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Intro Text
fr: Texte d'Introduction

en: Time hence
fr: Durée relative

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Durée relative (avec "Il y a/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", consulter <a href="http://fr.php.net/manual/fr/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unités de temps différentes à afficher, fixé à 2 par défaut.

en: @name format: @date
fr: Format @name : @date

en: Display description
fr: Afficher la description
