Feeds (8.x-3.0-alpha10) - en to nl translation catalogue (175 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Explanation or submission guidelines
nl: Uitleg of indienrichtlijnen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Categories
nl: Categorieën

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Update
nl: Bijwerken

en: View
nl: Weergeven

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Feed URL
nl: Feed-URL

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Rename
nl: Naam wijzigen

en: The fully-qualified URL of the feed.
nl: Volledige URL van de feed.

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Configure
nl: Instellen

en: Imported
nl: Geïmporteerd

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Active
nl: Actief

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Never
nl: Nooit

en: Your changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Feed title
nl: Feed-titel

en: Feed description
nl: Beschrijving van de feed

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: active
nl: actief

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Directory
nl: Map

en: Timezone handling
nl: Instellingen voor de verwerking van tijdzones

en: Ignore
nl: Negeren

en: Targets
nl: Doelen

en: Basic settings
nl: Basisinstellingen

en: Expires
nl: Vervalt

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Updated date
nl: Wijzigingsdatum

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Queued
nl: In de wachtrij

en: Upload file
nl: Bestand(en) uploaden

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: Sources
nl: Bronnen

en: Feed items
nl: Feed-items

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Source
nl: Bron

en: @time ago
nl: @time geleden

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Replace
nl: Vervangen

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Site default
nl: Website standaard

en: Keep
nl: Behouden

en: not active
nl: niet actief

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Failed
nl: Mislukt

en: %title has been deleted.
nl: %title is verwijderd.

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Allowed file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: Apply
nl: Toepassen

en: @type settings
nl: @type instellingen

en: Subscription
nl: Inschrijving

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: @type: updated %title.
nl: @type: %title bijgewerkt.

en: @type: added %title.
nl: @type: %title toegevoegd.

en: Title of the feed item.
nl: Titel van het feed-item.

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Target
nl: Doel

en: Bundle
nl: Bundel

en: Custom date format
nl: Aangepaste datumnotatie

en: Add feed
nl: Feed toevoegen

en: Config
nl: Instellen

en: Feed item
nl: Feed-item

en: Legend
nl: Legenda

en: Skipped
nl: Overgeslagen

en: Feed ID
nl: Feed-ID

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: As often as possible
nl: Zo vaak als mogelijk

en: Last modification date
nl: Laatste wijzigingsdatum

en: Author email
nl: E-mailadres van auteur

en: Author name
nl: Naam auteur

en: Published date
nl: Publiceerdatum

en: Change frequency
nl: Wijzigingsfrequentie

en: Unique
nl: Uniek

en: Delete items
nl: Items verwijderen

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
nl: Aggregeert RSS/Atom/RDF-feeds, importeert CSV-bestanden en meer.

en: Unique target
nl: Uniek doel

en: The character that delimits fields in the CSV file.
nl: Het teken dat velden van elkaar scheid in het CSV-bestand.

en: Default delimiter
nl: Standaard scheidingsteken

en: Item URL (link)
nl: Item-URL (link)

en: Item GUID
nl: Item-GUID

en: Filter format
nl: Filter formaat

en: Title of the feed.
nl: Titel van de feed.

en: URL of the feed.
nl: URL van de feed.

en: Allowed roles
nl: Toegelaten rollen

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
nl: Haalt gegevens van een URL op via Drupals HTTP request-handler.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Secret
nl: Geheim

en: Auto detect feeds
nl: Feeds automatisch detecteren

en: Not scheduled
nl: Niet ingepland

en: Import options
nl: Importeer-opties

en: Item URL
nl: Item-URL

en: %title has been created.
nl: %title is aangemaakt.

en: %title has been updated.
nl: %title is bijgewerkt.

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Administer Feeds
nl: Feeds beheren

en: No Headers
nl: Geen kopteksten

en: No headers
nl: Geen headers

en: Importing - @progress % complete.
nl: Aan het importeren - @progress % voltooid.

en: Deleting items - @progress % complete.
nl: Bezig met het verwijderen van items - @progress % voltooid.

en: Last import: @ago ago.
nl: Laatste import: @ago geleden.

en: @count imported items total.
nl: @count geïmporteerde items in totaal.

en: No imported items.
nl: Geen geïmporteerde items.

en: Requires cron to be configured.
nl: Vereist dat cron is ingesteld.

en: Update existing @entities
nl: Bestaande @entities bijwerken

en: Do not update existing @entities
nl: Bestaande @entities niet bijwerken

en: Asc
nl: Oplopend

en: Authorize
nl: Autoriseren

en: Upload directory
nl: Uploadmap

en: Last import
nl: Laatste import

en: Language: @language
nl: Taal: @language

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
nl: De feed van %site lijkt niet te werken door een foutmelding: %error

en: Replace existing @entities
nl: Bestaande @entities vervangen

en: - Select a target -
nl: - Selecteer een doel -

en: Import in background
nl: Op de achtergrond importeren

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
nl: Tijd waarop deze feed voor het laatst werd ververst, 0 als dit niet in de wachtrij staat.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
nl: Weet u zeker dat u de feed %feed wilt verwijderen?

en: Reference method
nl: Referentie-methode

en: With selection
nl: Met selectie

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
nl: Standaardverwerker voor RSS-, Atom- en RDF-feeds.

en: The feed ID.
nl: De feed-ID.

en: Entity reference selection settings
nl: Instellingen van entiteitreferentie-selectie

en: Add feed type
nl: Feed type toevoegen

en: Deleting items from: %title
nl: Items verwijderen uit: %title

en: An error occored while clearing %title.
nl: Er is een fout opgetreden bij het wissen van %title.

en: Save and import
nl: Opslaan en importeren

en: Fetching: %title
nl: Ophalen: %title

en: Processing: %title
nl: Verwerken: %title

en: Next import
nl: Volgende import

en: Items imported
nl: Items geïmporteerd

en: Delete all items from feed %feed?
nl: Alle items verwijderen uit feed %feed?

en: Are you sure you want to unlock the feed %feed?
nl: Weet u zeker dat u de feed %feed wilt ontgrendelen?

en: %title has been unlocked.
nl: %title is ontgrendeld.

en: The import task will run immediately, in the web UI. Don't close the browser until the import has been completed or the import would stop.
nl: De importtaak wordt onmiddellijk uitgevoerd in de webinterface. Sluit de browser niet voordat het importeren is voltooid, anders stopt het importeren.

en: This is useful for large imports. The import task will be put on a queue and handled by a cron task.
nl: Dit is handig voor grote imports. De importtaak wordt in een wachtrij geplaatst en afgehandeld door een cron-taak.

en: Current import state
nl: Huidige importstatus

en: This feed has 1 imported item that will remain on the site. | This feed has @count imported items that will remain on the site.
nl[0]: Deze feed heeft 1 geïmporteerd item dat beschikbaar blijft op de site.
nl[1]: Deze feed heeft @count geïmporteerd items die beschikbaar blijven op de site.
