Feeds (8.x-3.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (83 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: OPML
hi: ऒ.ऍम.पी.ऍल

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Categories
hi: वर्ग

en: Download
hi: डाउनलोड

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: Updated
hi: अद्यतित

en: The fully-qualified URL of the feed.
hi: फीड का पूर्णतः योग्य यू आर एल|

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: ID
hi: आईडी

en: Upload
hi: अपलोड

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Node
hi: नोड

en: Active
hi: सक्रिय

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Feed title
hi: फ़ीड शीर्षक

en: Feed description
hi: फ़ीड विवरण

en: active
hi: उपलब्ध

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Queued
hi: पंक्तिबद्ध

en: Delimiter
hi: सीमाँकक

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Source
hi: स्रोत

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Topic
hi: विषय

en: Site default
hi: साइट मूलभूत

en: Changed
hi: बदल गया

en: %title has been deleted.
hi: %title हटा दिया गया है।

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: Allowed file extensions
hi: अनुमत फ़ाइल एक्सटेंशन

en: Apply
hi: लागू करें

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: @type: updated %title.
hi: @type: अद्यावत %title.

en: @type: added %title.
hi: @type: %title जोडा गया

en: Title of the feed item.
hi: फीड वस्तु का शीर्षक|

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Bundle
hi: पोटली

en: Add feed
hi: फीड जोडें

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Delete items
hi: आइटम हटाएं

en: Title of the feed.
hi: फीड का शीर्षक

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि
