Feeds (8.x-3.0-alpha8) - en to ro translation catalogue (112 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Explanation or submission guidelines
ro: Explicaţii şi sugestii de publicare

en: Priority
ro: Prioritate

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Categories
ro: Categorii

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Reset
ro: Resetează

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: View
ro: Afişează

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Updated
ro: Actualizat

en: Rename
ro: Redenumire

en: The fully-qualified URL of the feed.
ro: Adresa URL complet calificată a resursei.

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Configure
ro: Configurează

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Active
ro: Activ

en: Date format
ro: Format dată

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Never
ro: Niciodată

en: Feed description
ro: Descriere flux

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: active
ro: activ

en: Items
ro: Articole

en: Nodes
ro: Noduri

en: Authored by
ro: Autor

en: Feed type
ro: Tip flux

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Owner
ro: Proprietar

en: Directory
ro: Director

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Expires
ro: Expiră la

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Queued
ro: Pus în coada de așteptare

en: Token
ro: Simbol

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Sources
ro: Surse

en: Feed items
ro: Elementele feed-ului

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Source
ro: Sursă

en: @time ago
ro: în urmă cu @time

en: Deleted
ro: Şters

en: Topic
ro: Subiect

en: Changed
ro: Schimbat

en: Failed
ro: Eșuat

en: %title has been deleted.
ro: %title a fost şte(a)rs(ă).

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fişiere permise

en: Apply
ro: Aplică

en: Mapping
ro: Mapare

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: @type: updated %title.
ro: @type: %title actualizat.

en: @type: added %title.
ro: @type: %title adăugat.

en: Title of the feed item.
ro: Titlul articolului din flux.

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Target
ro: Ţintă

en: Bundle
ro: Pachet

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Add feed
ro: Adaugă o sursă

en: Config
ro: Configurație

en: Feed ID
ro: ID flux

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Author name
ro: Nume autor

en: Published date
ro: Data publicării

en: Delete items
ro: Șterge elemente

en: Filter format
ro: Format filtru

en: Title of the feed.
ro: Titlul feed-ului.

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ro: Descarcă informația de la un URL folosind HTTP request handler a Drupalului.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ro[0]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest element?
ro[1]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți aceste elemente?

en: Unlock
ro: Deblocare

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Upload directory
ro: Directorul în care sunt stocate încărcările

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
ro: Feed-ul de pe situl %site pare a fi deteriorat cu mesajul de eroare "%error".

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
ro: Momentul în care aceast feed a fost pus în coada de așteptare pentru reîmprospătare, 0 dacă nu a fost pus în coada de așteptare.

en: Reference method
ro: Metodă de referință

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
ro: Parsator implicit pentru feed-uri de tip RSS, Atom și RDF.

en: The feed ID.
ro: ID-ul feed-ului.

en: Entity reference selection settings
ro: Setările de selecție a entității de referință
