Feeds (8.x-3.0-beta3) - en to fr translation catalogue (197 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Item
fr: Élément

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Log
fr: Journal

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Logs
fr: Journaux

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Blank
fr: Vide

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Rename
fr: Renommer

en: The fully-qualified URL of the feed.
fr: L'adresse URL complète du flux.

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Imported
fr: Importé

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Parent item
fr: Élément parent

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Date format
fr: Format de date

en: Off
fr: Désactivé

en: Never
fr: Jamais

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Feed title
fr: Titre du flux

en: Feed description
fr: Description du flux

en: Filter
fr: Filtrer

en: Log message
fr: Message de journal

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: active
fr: actif(s)

en: Items
fr: Éléments

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Feed type
fr: Type de flux

en: State
fr: État

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Directory
fr: Répertoire

en: Timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: View all
fr: Voir tout

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Targets
fr: Cibles

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Expires
fr: Expire

en: Operation
fr: Opération

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Queued
fr: En file d'attente

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Feeds
fr: Flux

en: Feed items
fr: Éléments de flux

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Replace
fr: Remplacer

en: Topic
fr: Sujet

en: Site default
fr: Réglages par défaut du site

en: Entity
fr: Entité

en: Keep
fr: Garder

en: not active
fr: non active

en: Changed
fr: Modifié

en: Failed
fr: Échec

en: %title has been deleted.
fr: %title a été supprimé.

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Site URL
fr: URL du site

en: Read only
fr: Lecture uniquement

en: Apply
fr: Appliquer

en: @type settings
fr: Paramètres de @type

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Mapping
fr: Correspondance

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Title of the feed item.
fr: Titre de l'élément du flux.

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to file
fr: Lien vers le fichier

en: Machine name
fr: Nom système

en: Target
fr: Cible

en: Bundle
fr: Type

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: Add feed
fr: Ajouter un flux

en: Number of entries
fr: Nombre d'entrées

en: Config
fr: Configuration

en: Feed item
fr: Élement de flux

en: Legend
fr: Légende

en: Skipped
fr: Ignoré

en: Filter log messages
fr: Filtrer les messages du journal

en: You must select something to filter by.
fr: Vous devez sélectionnez un critère de filtrage.

en: New revision
fr: Nouvelle version

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: As often as possible
fr: Aussi souvent que possible

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Last modification date
fr: Date de la dernière modification

en: Author email
fr: Courriel de l'auteur

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Published date
fr: Date de publication

en: Change frequency
fr: Fréquence de changement

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
fr: Regroupe les flux RSS/Atom/RDF, importe des fichiers CSV et plus.

en: Unique target
fr: Cible unique

en: Default delimiter
fr: Séparateur par défaut

en: Default field delimiter.
fr: Séparateur de champs par défaut.

en: Item GUID
fr: GUID de l'élément

en: Filter format
fr: Format de filtre

en: Title of the feed.
fr: Titre du flux.

en: Allowed roles
fr: Rôles autorisés

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
fr: Télécharge des données à partir d'une URL en utilisant le gestionnaire de requête HTTP de Drupal.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Not scheduled
fr: Non planifié

en: Import options
fr: Options d'importation

en: Item URL
fr: URL de l'élément

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Administer Feeds
fr: Administrer Feeds

en: Allowed file extensions for upload.
fr: Liste des extensions de fichiers autorisées pour le téléversement.

en: No Headers
fr: Pas d'En-têtes

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
fr: Cocher si le fichier CSV importé ne commence pas par une ligne d'entête. Si la case est cochée, les sources de correspondance devront être nommées  '0', '1', '2' etc.

en: No headers
fr: Pas d'en-têtes

en: Importing - @progress % complete.
fr: Importation en cours - @progress % terminé.

en: Deleting items - @progress % complete.
fr: Importation en cours - @progress % terminé.

en: Last import: @ago ago.
fr: Dernière importation : il y a @ago.

en: @count imported items total.
fr: @count éléments importés au total.

en: No imported items.
fr: Aucun élément importé.

en: Requires cron to be configured.
fr: Requiert que le planificateur de tâches soit configuré.

en: Master
fr: Principal

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Upload directory
fr: Répertoire de transfert

en: Last import
fr: Dernière importation

en: Force update
fr: Forcer la mise à jour

en: Entity label
fr: Libellé de l'entité

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
fr: Le flux du site %site semble être cassé à cause de l'erreur  "%error".

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
fr: Heure à laquelle ce flux a été mis en file pour s'actualiser, 0 s'il n'a pas été mis en file.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le flux %feed ?

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
fr: Analyseur syntaxique par défaut pour les flux RSS, Atom, et RDF.

en: The actual message of the log entry.
fr: Le message réel de l'entrée du journal.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
fr: Les variables de l'entrée de journal dans une mise en forme sérialisée.

en: Date when the event occurred.
fr: Date à laquelle l'événement a eu lieu.

en: Replace variables
fr: Remplacer les variables

en: The feed ID.
fr: L'identifiant (ID) du flux.

en: Entity reference selection settings
fr: Paramètres de sélection de référence à une entité

en: The time when the log was created.
fr: L'heure à laquelle l'entrée de journal a été créée.

en: Save and import
fr: Enregistrer et importer
