Feeds (8.x-3.0-beta4) - en to pt translation catalogue (168 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Log
pt: Registro

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Priority
pt: Prioridade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Weight
pt: Peso

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Blank
pt: Vazio

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Feed URL
pt: URL do Feed

en: Updated
pt: Atualizado

en: Rename
pt: Renomear

en: The fully-qualified URL of the feed.
pt: A URL completa do feed.

en: User
pt: Usuário

en: Configure
pt: Configurar

en: Imported
pt: Importado

en: Created
pt: Criado

en: Parent item
pt: Item superior

en: Active
pt: Ativo

en: Off
pt: Desligado

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram salvas.

en: Feed title
pt: Título do feed

en: Feed description
pt: Descrição para o feed

en: Filter
pt: Filtrar

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: active
pt: ativo

en: Items
pt: Itens

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Delete all
pt: Apagar tudo

en: Feed type
pt: Tipo de feed

en: State
pt: Estado

en: Owner
pt: Proprietário

en: Directory
pt: Diretório

en: View all
pt: Ver todos

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Expires
pt: Expira

en: Operation
pt: Operação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Queued
pt: Enfileirado

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Sources
pt: Fontes

en: Feed items
pt: Itens do feed

en: Source
pt: Fonte

en: @time ago
pt: @time atrás

en: Deleted
pt: Apagado

en: Replace
pt: Substituir

en: Topic
pt: Tópico

en: Site default
pt: Site padrão

en: Entity
pt: Entidade

en: Keep
pt: Manter

en: not active
pt: não ativado

en: Changed
pt: Alterado

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: %title has been deleted.
pt: %title foi apagado.

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Read only
pt: Somente leitura

en: Variables
pt: Variáveis

en: @type settings
pt: Configurações de @type

en: Subscription
pt: Inscrição

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title atualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Title of the feed item.
pt: Título do item de feed.

en: Link to file
pt: Link para o arquivo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Target
pt: Alvo

en: Bundle
pt: Pacote

en: Temporary
pt: Temporário

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Add feed
pt: Novo feed

en: Legend
pt: Legenda

en: Filter log messages
pt: Filtrar mensagens de log

en: You must select something to filter by.
pt: Você deve selecionar algo para filtrar.

en: New revision
pt: Nova revisão

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Last modification date
pt: Data da última modificação

en: Author email
pt: E-mail do autor

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Published date
pt: Data de publicação

en: Change frequency
pt: Mudar frequência

en: Unique
pt: Único

en: Delete items
pt: Apagar itens

en: The character that delimits fields in the CSV file.
pt: O caractere que delimita os campos no arquivo CSV.

en: Default delimiter
pt: Delimitador padrão

en: Default field delimiter.
pt: Delimitador padrão do campo.

en: Item URL (link)
pt: URL do item (link)

en: Item GUID
pt: GUID do item

en: Filter format
pt: Formato do filtro

en: Title of the feed.
pt: Título do feed.

en: Allowed roles
pt: Papéis permitidos

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
pt: Baixa dados de uma URL usando o handler de HTTP request do Drupal.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Secret
pt: Segredo

en: Not scheduled
pt: Não agendado

en: Item URL
pt: URL do Item

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: No Headers
pt: Sem Cabeçalhos

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
pt: Marque se o arquivo CSV importado não começa com uma linha de cabeçalho. Se marcado, o mapeamento da origem deve ser nomeado '0', '1', '2', etc.

en: No headers
pt: Sem cabeçalhos

en: Last import: @ago ago.
pt: Última importação: @ago atrás.

en: @count imported items total.
pt: @count itens importados no total

en: Upload directory
pt: Diretório para envio de arquivos

en: Last import
pt: Última importação

en: Format: %format
pt: Formato: %format

en: Entity label
pt: Rótulo da entidade

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
pt: O feed de %site aparenta estar quebrado devido ao erro "%error".

en: - Select a target -
pt: - Selecione o Alvo -

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
pt: Horário em que este feed foi enfileirado para atualização, 0 se não foi enfileirado.

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
pt: Analisador Padrão para feeds RSS, Atom e RDF.

en: The actual message of the log entry.
pt: A mensagem real da entrada de registro.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
pt: As variáveis da entrada de registro em um formato serializado.

en: Date when the event occurred.
pt: Data quando o evento ocorreu.

en: Replace variables
pt: Substituir variáveis

en: The feed ID.
pt: O ID do feed.

en: Entity reference selection settings
pt: Configurações de seleção de referência de entidade

en: Entity type ID
pt: ID do Tipo de Entidade

en: Feed types
pt: Tipos de feed

en: Add feed type
pt: Adicionar tipo de feed

en: Configure one or more feed types to aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
pt: Configura um ou mais tipos de feed para agregar feeds RSS e Atom, importar arquivos CSV e mais.

en: Importing status
pt: Status de importação

en: Next import
pt: Próxima importação

en: Items imported
pt: Itens importados

en: Delete selected feeds
pt: Apagar feeds selecionados

en: Item hash
pt: Hash do item
