Feeds (8.x-3.1) - en to da translation catalogue (140 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Item
da: Element

en: Author
da: Forfatter

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Priority
da: Prioritet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Categories
da: Kategorier

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Weight
da: Vægt

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Time
da: Tid

en: View
da: Vis

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Feed URL
da: Feed-URL

en: Updated
da: Opdateret

en: The fully-qualified URL of the feed.
da: Feedets fuldt kvalificerede URL.

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: User
da: Bruger

en: Configure
da: Konfigurér

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Active
da: Aktiv

en: Off
da: Afbrudt

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Feed title
da: Feed-titel

en: Feed description
da: Feed-beskrivelse

en: Log message
da: Logbesked

en: active
da: aktiv

en: Items
da: Overskrifter

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Delete all
da: Slet alle

en: Feed type
da: Feed-type

en: State
da: Status

en: Owner
da: Ejer

en: Directory
da: Mappe

en: Timezone handling
da: Tidszonehåndtering

en: View all
da: Vis alle

en: Ignore
da: Ignorér

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Expires
da: Udløber

en: Operation
da: Handling

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Queued
da: Sat i kø

en: Upload file
da: Upload fil

en: Token
da: Symbol

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: Sources
da: Kilder

en: Creates nodes from feed items.
da: Opretter indholdselementer fra feed-elementer.

en: Feed items
da: Feed-elementer

en: Source
da: Kilde

en: @time ago
da: @time siden

en: Deleted
da: Slettet

en: Replace
da: Erstat

en: Topic
da: Emne

en: Site default
da: Standardindstilling

en: not active
da: ikke aktiv

en: Changed
da: Ændret

en: Failed
da: Mislykkedes

en: %title has been deleted.
da: %title slettet.

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: Read only
da: Læse

en: Variables
da: Variable

en: Authors
da: Forfattere

en: Subscription
da: Abonnement

en: Mapping
da: Kobling

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: Link to file
da: Link til fil

en: Machine name
da: Internt navn

en: Target
da: Mål

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Add feed
da: Tilføj feed

en: Config
da: Konfigurér

en: Feed item
da: Feed-element

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: New revision
da: Ny version

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: As often as possible
da: Så ofte som muligt

en: Item ID
da: Element-ID

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Published date
da: Udgivelsesdato

en: Change frequency
da: Opdateringsfrekvens

en: Unique
da: Unik

en: Delete items
da: Slet elementer

en: Filter format
da: Filterformat

en: Title of the feed.
da: Feedets titel.

en: Allowed roles
da: Tilladte roller

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
da: Downloader data fra en URL vha. Drupals HTTP-funktioner.

en: Unlock
da: Lås op

en: Not scheduled
da: Ikke planlagt

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: Upload directory
da: Upload-mappe

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke, pga. fejlen "%error".

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
da: Tidspunktet hvor feedet blev sat i kø til opdatering, 0 hvis det ikke er sat i kø.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette feedet %feed?

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
da: Standard-parser for RSS-, Atom- og RDF-feeds.

en: The actual message of the log entry.
da: Loglinjens egentlige meddelelse.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
da: Loglinjens variable i et serialiseret format.

en: Date when the event occurred.
da: Dato hvor hændelsen opstod.

en: Replace variables
da: Erstat variable

en: The feed ID.
da: Feed IDet.

en: Entity reference selection settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg
