Ffmpeg Image Toolkit (1.0.0-beta1) - en to pt translation catalogue (12 entries)

en: Scale
pt: Escala

en: Convert
pt: Converter

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Crop
pt: Recortar

en: Rotate
pt: Rodar

en: Scale and crop
pt: Dimensionar e recortar

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
pt: Recorta uma imagem num retângulo especificado pelas dimensões dadas.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
pt: Redimensiona uma imagem para as dimensões fornecidas (ignorando relação de aspecto).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
pt: Roda uma imagem pelo número de graus indicado.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
pt: Dimensiona uma imagem enquanto mantém a proporção do aspeto. A imagem resultante pode ser menor para uma ou ambas as dimensões de destino.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
pt: Redimensiona uma imagem para a largura e altura exatas fornecidas. Este plugin alcança a proporção de aspecto desejada cortando igualmente a imagem original em ambos os lados ou igualmente na parte superior e inferior. Essa função é útil para criar avatares de tamanho uniforme a partir de imagens maiores.
