Ffmpeg Image Toolkit (1.0.0) - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: Scale
fr: Échelle

en: Convert
fr: Convertir

en: JPEG quality
fr: Qualité JPEG

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Crop
fr: Recadrer

en: Rotate
fr: Rotation

en: Scale and crop
fr: Mise à l'échelle et recadrage

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
fr: Recadre une image en un rectangle spécifié par les dimensions données.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
fr: Redimensionne une image aux dimensions données (en ignorant les proportions).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
fr: Pivote une image du nombre de degrés donnés.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
fr: Met une image à l’échelle tout en conservant ses proportions. L'image qui en résulte peut avoir l'un de ses côtés plus petit que la taille spécifiée.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
fr: Redimensionne une image aux dimensions exactes données. Ce plugin parvient à l'aspect et au ratio cible en découpant l'image originale de façon égale sur les 2 côtés, ou de façon égale sur les bords supérieur et inférieur. Cet effet est utile pour créer des avatars de taille uniforme depuis des images plus larges.
