Ffmpeg Image Toolkit (1.0.2) - en to ru translation catalogue (12 entries)

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Convert
ru: Преобразовать

en: JPEG quality
ru: Качество JPEG

en: Resize
ru: Изменение размера

en: Crop
ru: Обрезка

en: Rotate
ru: Вращение

en: Scale and crop
ru: Масштабирование и обрезка

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ru: Прямоугольная обрезка изображения по указанным размерам

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ru: Изменяет размер изображения до заданных размеров (игнорируя соотношение сторон).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ru: Поворачивает изображение на указанное количество градусов.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ru: Масштабирует изображение, сохраняя пропорции. Полученное изображение может быть меньше для одного или обоих целевых измерений.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
ru: Масштабирует изображение до точной заданной ширины и высоты. Этот плагин достигает целевого соотношения сторон путем обрезки исходного изображения одинаково с обеих сторон или одинаково сверху и снизу. Эта функция полезна для создания аватаров одинакового размера из больших изображений.
