FFmpeg Media (1.0.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (103 entries)

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Private
fa: خصوصی

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Enabled
fa: فعال

en: Priority
fa: اولویت

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: default
fa: پیش‌فرض

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Top
fa: بالا

en: High
fa: زیاد

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Audio settings
fa: تنظیمات صوتی

en: Audio
fa: صوتی

en: File Size
fa: اندازه فایل

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Text
fa: متن

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Paths
fa: مسیرها

en: file
fa: فایل

en: Error
fa: خطا

en: All
fa: همه

en: Bottom
fa: پایین

en: Added
fa: اضافه شده

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Filter
fa: فیلتر

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Normal
fa: عادی

en: N/A
fa: هیچ

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Scale
fa: مقیاس

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Details
fa: جزئیات

en: Model
fa: مدل

en: Processors
fa: پردازشگر

en: General
fa: عمومی

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Loop
fa: حلقه

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Position
fa: موقعیت

en: Profile
fa: نمایه

en: text
fa: متن

en: Close
fa: بستن

en: Duration
fa: مدت

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Pending
fa: معلق

en: ms
fa: میلی ثانیه

en: Source
fa: منبع

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Installed
fa: نصب شده

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Failed
fa: ناموفق

en: New
fa: جدید

en: Resume
fa: از سر گرفتن

en: Top left
fa: بالا چپ

en: Top right
fa: بالا راست

en: Bottom right
fa: پایین راست

en: Bottom left
fa: پایین چپ

en: image
fa: تصویر

en: Live
fa: زنده

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Image path
fa: مسیر تصویر

en: Autoplay
fa: پخش خودکار

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Not configured
fa: پیکربندی نشده

en: pending
fa: معلق

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Path prefix
fa: پیشوند مسیر

en: Profile ID
fa: شناسه پروفایل

en: Maximum height
fa: حداکثر ارتفاع

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Bundle
fa: بسته

en: Search...
fa: جستجو...

en: Enable keyboard navigation
fa: فعال کردن پیمایش با صفحه‌کلید

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
