FFmpeg Media (1.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Private
ja: プライベート

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Enabled
ja: 有効

en: Priority
ja: 優先度

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: - None -
ja: - なし -

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: High
ja: 高い

en: Format
ja: フォーマット

en: Audio
ja: オーディオ

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Text
ja: テキスト

en: Unknown
ja: 不明

en: Paths
ja: パス

en: file
ja: ファイル

en: Error
ja: エラー

en: All
ja: すべて

en: Bottom
ja: ボトム

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Filter
ja: フィルター

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Normal
ja: ノーマル

en: Advanced
ja: 高度

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Scale
ja: スケール

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Details
ja: 詳細

en: Processors
ja: プロセッサー

en: General
ja: 全般

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Loop
ja: ループ

en: Select all
ja: 全て選択

en: Position
ja: ポジション

en: Profile
ja: プロフィール

en: text
ja: テキスト

en: Close
ja: 閉じる

en: Duration
ja: 期間

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Pending
ja: 処理待ち

en: seconds
ja: 秒

en: Secret key
ja: シークレットキー

en: Source
ja: ソース

en: Middle
ja: 中

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Permissions
ja: 権限

en: Installed
ja: インストール済み

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Font color
ja: フォントのカラー

en: Completed
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: completed
ja: 完了

en: New
ja: 新

en: Resume
ja: 再開

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: image
ja: 画像

en: Live
ja: ライブ

en: Processing
ja: 処理中

en: Output format
ja: 出力書式

en: Image path
ja: イメージパス

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: Channels
ja: チャンネル

en: pending
ja: 保留

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: setting
ja: 設定

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Path prefix
ja: パス接頭語

en: Broadcast
ja: 配信

en: Queue
ja: キュー

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Bundle
ja: バンドル

en: Music
ja: ミュージック

en: Date added
ja: 追加日付

en: In Progress
ja: 解答中

en: Not Started
ja: 開始待ち

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Show controls
ja: コントロールを表示

en: Minimal
ja: 最少

en: Manifest
ja: マニフェスト

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Muted
ja: ミュート
