FFmpeg Media (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (185 entries)

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Private
uk: Приватне

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: default
uk: замовчування

en: - None -
uk: - Немає -

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: Top
uk: Зверху

en: High
uk: Високий

en: Podcast
uk: Подкаст

en: Format
uk: Формат

en: Audio settings
uk: Параметри звуку

en: Audio
uk: Звук

en: Sample rate
uk: Частота вибірки

en: Bitrate
uk: Бітність

en: Player
uk: Програвач

en: File Size
uk: Розмір файла

en: Refresh
uk: Оновити

en: Region
uk: Область

en: Event
uk: Подія

en: Updated
uk: Оновлено

en: Display Settings
uk: Налаштування відображення

en: Text
uk: Текст

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Paths
uk: Шляхи

en: file
uk: файл

en: Error
uk: Помилка

en: All
uk: Все

en: Bottom
uk: Знизу

en: Added
uk: Додано

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Filter
uk: Фільтр

en: File size
uk: Розмір файла

en: Normal
uk: Звичайне

en: N/A
uk: Н/Д

en: Advanced
uk: Розширені

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Linear
uk: Лінійне

en: Scale
uk: Масштаб

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Details
uk: Подробиці

en: Model
uk: Модель

en: Processors
uk: Обробники

en: General
uk: Загальне

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Loop
uk: Цикл

en: Select all
uk: Виділити все

en: Temperature
uk: Температура

en: Position
uk: Позиція

en: Profile
uk: Профіль

en: text
uk: текст

en: Close
uk: Закрити

en: Duration
uk: Тривалість

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Queue is empty
uk: Черга завантаження порожня

en: Pending
uk: Очікування

en: seconds
uk: секунд(и)

en: Secret key
uk: Секретний ключ

en: ms
uk: мс

en: Source
uk: Джерело

en: Middle
uk: Середина

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Installed
uk: Встановлено

en: Metadata
uk: Метадані

en: Retry
uk: Повтор

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: Completed
uk: Завершено

en: Failed
uk: Невдало

en: completed
uk: завершене

en: FPS
uk: кадрів/с

en: New
uk: Нові

en: Resume
uk: Поновити

en: Watermark
uk: Водяний знак

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: image
uk: зображення

en: Video bitrate
uk: Бітрейт відео

en: Audio bitrate
uk: Бітрейт звуку

en: Live
uk: Наживо

en: Processing
uk: Обробка

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Audio codec
uk: Аудіокодек

en: Test connection
uk: Перевірити з'єднання

en: Image path
uk: Шлях до зображення

en: Timeout
uk: Час очікування

en: Stereo
uk: Стерео

en: Mono
uk: Моно

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: Profiles
uk: Профілі

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Not configured
uk: Не налаштовано

en: Auto
uk: Авто

en: Channels
uk: Канали

en: pending
uk: очікує

en: UI
uk: Інтерфейс

en: Preset
uk: Попередня установка

en: Whisper
uk: Шепіт

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: setting
uk: налаштування

en: About
uk: Про модуль

en: Select profile
uk: Виберіть профіль

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Path prefix
uk: Префікс шляху

en: Margin
uk: Відступ

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Transcode
uk: Перекодування

en: Broadcast
uk: Трансляція

en: Profile ID
uk: ID профілю

en: Queue
uk: Черга

en: Maximum height
uk: Максимальна висота

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Bundle
uk: Пакет

en: Pause
uk: Призупинити

en: Thumbnail field
uk: Поле мініатюри

en: Music
uk: Музика

en: Font name
uk: Назва шрифту

en: Video Information
uk: Інформація про відео

en: Audio Bitrate
uk: Аудіо Частота

en: Aborted.
uk: Перервано.

en: In Progress
uk: Виконується

en: Not Started
uk: Не почато

en: Aspect ratio
uk: Пропорції

en: Auto detect
uk: Автоматичне виявлення

en: Audio format
uk: Формат аудіо

en: Outline color
uk: Колір контуру

en: Urgent
uk: Терміново

en: Progress
uk: Поступ

en: Max width
uk: Максимальна ширина

en: Show controls
uk: Показує панель керування

en: Duration (seconds)
uk: Тривалість (у секундах)

en: Last update:
uk: Останнє оновлення:

en: Test Connection
uk: Тестове з'єднання

en: Search...
uk: Пошук...

en: Permission Denied
uk: Відмовлено у доступі

en: Minimal
uk: Мінімальний

en: Max height
uk: Максимальна висота

en: Preload
uk: Попереднє завантаження

en: Streaming
uk: Мовлення

en: High quality
uk: Висока якість

en: Access key
uk: Ключ доступу

en: Codec
uk: Кодек

en: Output type
uk: Тип виводу

en: Video thumbnail
uk: Відеомініатюра

en: Video Player
uk: Відеопрогравач

en: Manifest
uk: Маніфест

en: Media type
uk: Тип носія

en: Number of audio channels
uk: Число звукових каналів

en: System Status
uk: Системний стан

en: Transcript
uk: Транскрипція

en: just now
uk: просто зараз

en: Theme: @theme
uk: Тема: @theme

en: Hardware Acceleration
uk: Апаратне прискорення

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: Muted
uk: Приглушено

en: Outputs
uk: Виходи

en: Unknown version
uk: Невідома версія

en: Duration: @duration
uk: Тривалість: @duration

en: Features: @features
uk: Функції: @features

en: Interval (seconds)
uk: Інтервал (секунди)
