FFmpeg Media (1.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (132 entries)

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Private
pt: Privada

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Priority
pt: Prioridade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: padrão

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Padrão

en: Top
pt: Superior

en: High
pt: Alto

en: Format
pt: Formato

en: Audio settings
pt: Configurações de áudio

en: Audio
pt: Áudio

en: Sample rate
pt: Taxa de amostragem

en: Bitrate
pt: Taxa de bits

en: File Size
pt: Tamanho do arquivo

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Paths
pt: Endereços

en: file
pt: arquivo

en: Error
pt: Erro

en: All
pt: Tudo

en: Bottom
pt: Inferior

en: Added
pt: Adicionado

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Filter
pt: Filtrar

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: N/A
pt: N/D

en: Advanced
pt: Avançado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Scale
pt: Escala

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Details
pt: Detalhes

en: Model
pt: Modelo

en: Processors
pt: Processadores

en: General
pt: Geral

en: Configuration
pt: Configurações

en: Loop
pt: Laço

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Position
pt: Posição

en: Profile
pt: Perfil

en: text
pt: texto

en: Close
pt: Fechar

en: Duration
pt: Duração

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Queue is empty
pt: A fila está vazia

en: Pending
pt: Pendente

en: seconds
pt: segundos

en: Secret key
pt: Chave secreta

en: Source
pt: Fonte

en: Middle
pt: Meio

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: Metadata
pt: Metadados

en: Font color
pt: Cor da fonte

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: completed
pt: concluído

en: New
pt: Novo

en: Resume
pt: Continuar

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: image
pt: imagem

en: Audio bitrate
pt: Bitrate do áudio

en: Live
pt: Ao Vivo

en: Processing
pt: Processando

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Image path
pt: Caminho da imagem

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Profiles
pt: Perfis

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Channels
pt: Canais

en: pending
pt: pendente

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: setting
pt: configuração

en: @count files
pt: @count arquivos

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Path prefix
pt: Prefixo na URL

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Memory
pt: Memória

en: Broadcast
pt: Anunciar

en: Profile ID
pt: ID do perfil

en: Queue
pt: Fila

en: Maximum height
pt: Altura máxima

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Bundle
pt: Pacote

en: Primary color
pt: Cores primárias

en: Pause
pt: Pausa

en: Thumbnail field
pt: Campo para miniatura

en: Music
pt: Música

en: Aspect ratio
pt: Aspecto proporcional

en: Auto detect
pt: Detectar automaticamente

en: Audio format
pt: Formato de áudio

en: Progress
pt: Progresso

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Minimal
pt: Mínimo

en: Max height
pt: Altura máxima

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: CDN Settings
pt: Configuração de CDN

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade alvo

en: Muted
pt: Silenciado

en: Unknown version
pt: Versão desconhecida

en: Interval (seconds)
pt: Intervalo (segundos)
