FFmpeg Media (1.0.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (154 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Private
ru: Приватный

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Enabled
ru: Включено

en: Priority
ru: Приоритет

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: None
ru: Нет

en: default
ru: по умолчанию

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Default
ru: По умолчанию

en: Top
ru: Вверху

en: High
ru: Высокий

en: Podcast
ru: Подкаст

en: Format
ru: Формат

en: Audio settings
ru: Настройки Аудио

en: Audio
ru: Аудио

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: Player
ru: Плеер

en: File Size
ru: Размер файла

en: Refresh
ru: Обновить

en: Region
ru: Область

en: Event
ru: Событие

en: Updated
ru: Обновлено

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Text
ru: Текст

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Paths
ru: Пути

en: Error
ru: Ошибка

en: All
ru: Все

en: Bottom
ru: Снизу

en: Added
ru: Добавлено

en: Not found
ru: Не найдено

en: Filter
ru: Фильтр

en: File size
ru: Размер файла

en: Normal
ru: Нормальный

en: N/A
ru: Н/Д

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Details
ru: Подробности

en: Model
ru: Модель

en: Processors
ru: Процессоры

en: General
ru: Общий

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Loop
ru: Цикл

en: Select all
ru: Выделить все

en: Temperature
ru: Температура

en: Position
ru: Позиция

en: Profile
ru: Профиль

en: Close
ru: Закрыть

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Queue is empty
ru: Очередь загрузки пуста

en: Pending
ru: В ожидании

en: seconds
ru: секунд

en: Secret key
ru: Ключ сервера

en: ms
ru: мс

en: Source
ru: Источник

en: Middle
ru: По центру

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Installed
ru: Установлено

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Retry
ru: Повтор

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Completed
ru: Завершено

en: Failed
ru: Не удалось

en: completed
ru: завершено

en: New
ru: Новое

en: Resume
ru: Продолжить

en: Watermark
ru: Водяной знак

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Audio bitrate
ru: Аудио битрейт

en: Live
ru: Действующий

en: Processing
ru: Обработка

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Image path
ru: Путь к изображению

en: Timeout
ru: Время ожидания

en: Stereo
ru: Стерео

en: Mono
ru: Моно

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Profiles
ru: Профили

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Not configured
ru: Не настроено

en: Auto
ru: Авто

en: Channels
ru: Каналы

en: pending
ru: в ожидании

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: @count files
ru: @count файлов

en: About
ru: Информация

en: Stream type
ru: Тип ленты

en: Select profile
ru: Выберите профиль

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Path prefix
ru: Префикс пути

en: Margin
ru: Отступ

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Memory
ru: Память

en: Broadcast
ru: Передача

en: Profile ID
ru: ID профиля

en: Queue
ru: Очередь

en: Maximum height
ru: Максимальная высота

en: Maximum width
ru: Максимальная ширина

en: Generate thumbnail
ru: Сгенерировать превьюшку

en: Bundle
ru: Набор

en: Primary color
ru: Основной цвет

en: Pause
ru: Пауза

en: UI Settings
ru: Настройки интерфейса

en: Music
ru: Музыка

en: Date added
ru: Дата добавления

en: Video Information
ru: Видео информация

en: Audio Bitrate
ru: Аудио битрейт

en: In Progress
ru: В процессе

en: Not Started
ru: Не начато

en: Aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: Auto detect
ru: Автоматическое определение

en: Audio format
ru: Формат аудио

en: Urgent
ru: Срочно

en: Progress
ru: Прогресс

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: Show controls
ru: Показывать элементы управления

en: Duration (seconds)
ru: Продолжительность (секунды)

en: Search...
ru: Поиск...

en: Minimal
ru: Минимальный

en: Max height
ru: Максимальная высота

en: Preload
ru: Предварительная нагрузка

en: Video thumbnail
ru: Миниатюра для видео

en: - Default -
ru: - По умолчанию -

en: Transcript
ru: Расшифровка

en: Profile: @profile
ru: Профиль: @profile

en: Theme: @theme
ru: Тема: @theme

en: Muted
ru: Заглушен

en: Media ID
ru: ID медиа

en: Interval (seconds)
ru: Интервал (сек)
