FFmpeg Media (1.0.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (137 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Private
fr: Privé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: default
fr: défaut

en: Center
fr: Centre

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: High
fr: Haute

en: Bitrate
fr: Débit

en: Player
fr: Lecteur

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Region
fr: Région

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Text
fr: Texte

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Paths
fr: Chemins

en: Error
fr: Erreur

en: All
fr: Tout

en: Bottom
fr: Bas

en: Added
fr: Ajouté

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Filter
fr: Filtrer

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Linear
fr: Linéaire

en: Scale
fr: Échelle

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Details
fr: Détails

en: Model
fr: Modèle

en: Processors
fr: Processeurs

en: General
fr: Général

en: Loop
fr: Boucle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Temperature
fr: Température

en: Profile
fr: Profil

en: Close
fr: Fermer

en: Duration
fr: Durée

en: Sort by
fr: Trier par

en: Queue is empty
fr: La file d'attente est vide.

en: Pending
fr: En attente

en: seconds
fr: secondes

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: Middle
fr: Milieu

en: Font size
fr: Taille de police

en: Permissions
fr: Droits

en: Installed
fr: Installé

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Retry
fr: Essayer à nouveau

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: completed
fr: terminé

en: New
fr: Nouveau

en: Resume
fr: Reprendre

en: Watermark
fr: Filigrane

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Video bitrate
fr: Débit de la vidéo

en: Audio bitrate
fr: Débit audio (bitrate)

en: Live
fr: En direct

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Image path
fr: Chemin de l'image

en: Timeout
fr: Temps limite

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Profiles
fr: Profils

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Channels
fr: Canaux

en: pending
fr: en attente

en: UI
fr: Interface

en: Preset
fr: Pré-réglage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Path prefix
fr: Prefixe de chemin

en: Margin
fr: Marge

en: Set as default
fr: Définir comme paramètre par défaut

en: Opacity
fr: Opacité

en: Memory
fr: Mémoire

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Profile ID
fr: Identifiant (ID) du profil

en: Queue
fr: File

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Bundle
fr: Type

en: Primary color
fr: Couleur primaire

en: UI Settings
fr: Paramètres de l'interface

en: In Progress
fr: En cours

en: Not Started
fr: Non commencé

en: Aspect ratio
fr: Ratio d'aspect

en: Auto detect
fr: Détection automatique

en: Audio format
fr: Format audio

en: Progress
fr: Progression

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Duration (seconds)
fr: Durée (secondes)

en: Search...
fr: Chercher...

en: Permission Denied
fr: Permission refusée

en: Player Settings
fr: Paramètres du lecteur

en: Max height
fr: Hauteur max

en: Preload
fr: Préchargement

en: Enabled processors
fr: Processeurs activés

en: Representation
fr: Représentation

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: Manifest
fr: Manifeste

en: Player theme
fr: Apparence du lecteur

en: Profile: @profile
fr: Profil : @profile

en: just now
fr: juste maintenant

en: Automatic upload
fr: Transfert automatique

en: Muted
fr: Muet

en: Lazy load
fr: Chargement à la demande

en: Features: @features
fr: Fonctionnalités : @features

en: Interval (seconds)
fr: Intervalle (secondes)
