FFmpeg Media (1.0.0-alpha5) - en to nl translation catalogue (142 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Private
nl: Privé

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: default
nl: standaard

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: High
nl: Hoog

en: Format
nl: Opmaak

en: Player
nl: Speler

en: File Size
nl: Bestandsgrootte

en: Refresh
nl: Verversen

en: Region
nl: Gebied

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Display Settings
nl: Weergave-instellingen

en: Text
nl: Tekst

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Paths
nl: Paden

en: Error
nl: Fout

en: All
nl: Alle

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: File size
nl: Bestandsgrootte

en: Normal
nl: Normaal

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Scale
nl: Schalen

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Model
nl: Model/type

en: General
nl: Algemeen

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Loop
nl: Lus

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Position
nl: Positie

en: Profile
nl: Profiel

en: Close
nl: Sluiten

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Queue is empty
nl: Wachtrij is leeg

en: Pending
nl: In afwachting

en: seconds
nl: seconden

en: Secret key
nl: Geheime sleutel

en: Source
nl: Bron

en: Middle
nl: Midden

en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Font color
nl: Tekstkleur

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: completed
nl: afgerond

en: New
nl: Nieuwe

en: Resume
nl: Hervatten

en: Top left
nl: Linksboven

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Bottom right
nl: Rechtsonder

en: Bottom left
nl: Linksonder

en: Audio bitrate
nl: Audio-bitrate

en: Processing
nl: Verwerken

en: Output format
nl: Weergaveformaat

en: Keyboard shortcuts
nl: Toetsenbord-sneltoetsen

en: Test connection
nl: Verbinding testen

en: Image path
nl: Afbeeldingspad

en: Timeout
nl: Time-out

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Thumbnails
nl: Miniaturen

en: Profiles
nl: Profielen

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: Auto
nl: Automatisch

en: Channels
nl: Kanalen

en: pending
nl: in wachtrij

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: @count files
nl: @count bestanden

en: About
nl: Over

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Path prefix
nl: Padvoorvoegsel

en: Margin
nl: Marge

en: Set as default
nl: Instellen als standaard

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Memory
nl: Geheugen

en: Broadcast
nl: Uitzending

en: Profile ID
nl: Profiel-ID

en: Queue
nl: Wachtrij

en: Maximum height
nl: Maximumhoogte

en: Maximum width
nl: Maximumbreedte

en: Bundle
nl: Bundel

en: Primary color
nl: Primaire kleur

en: Pause
nl: Pauze

en: Music
nl: Muziek

en: Date added
nl: Datum toegevoegd

en: In Progress
nl: In behandeling

en: Aspect ratio
nl: Beeldverhouding

en: Auto detect
nl: Automatisch gedetecteerd

en: Audio format
nl: Audioformaat

en: Progress
nl: Voortgang

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Show controls
nl: Bedieningselementen tonen

en: Search...
nl: Zoek...

en: Minimal
nl: Minimaal

en: Player Settings
nl: Player instellingen

en: Max height
nl: Maximale hoogte

en: Preload
nl: Vooraf laden

en: Access key
nl: Toegangssleutel

en: Video thumbnail
nl: Videominiatuur

en: - Default -
nl: - Standaard -

en: Video Player
nl: Video-speler

en: Player theme
nl: Speler-thema

en: Size: @size
nl: Grootte: @size

en: Transcription
nl: Uitgeschreven tekst

en: Profile: @profile
nl: Profiel: @profile

en: Default profile
nl: Standaardprofiel

en: just now
nl: zojuist

en: Playlist type
nl: Afspeellijst-type

en: Muted
nl: Gedempt

en: Subtitles
nl: Ondertitels

en: Storage key
nl: Opslagsleutel

en: Interval (seconds)
nl: Interval (seconden)
