FFmpeg Media (1.0.0-alpha6) - en to hi translation catalogue (78 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: default
hi: तयशुदा

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: High
hi: उच्च

en: Format
hi: प्रारूप

en: Audio
hi: आवाज

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Error
hi: त्रुटि

en: All
hi: सभी

en: Bottom
hi: तल

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Filter
hi: फिल्टर

en: File size
hi: फ़ाइल का साइज़

en: Normal
hi: सामान्य

en: N/A
hi: एन / ए

en: Advanced
hi: विकसित

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Scale
hi: पैमाना

en: Media
hi: मीडिया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Processors
hi: प्रोसेसर

en: General
hi: सामान्य

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Position
hi: स्थान

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Close
hi: बंद करे

en: Duration
hi: अवधि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: seconds
hi: क्षण

en: Source
hi: स्रोत

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: New
hi: नया

en: Top left
hi: ऊपरी बायां

en: Top right
hi: ऊपरी दायां

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Bottom left
hi: नीचे बाएँ

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Path prefix
hi: पथ उपसर्ग

en: Maximum height
hi: अधिकतम ऊंचाई

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Bundle
hi: पोटली

en: Minimal
hi: अल्पतम
