FFmpeg Media (1.0.0-alpha6) - en to it translation catalogue (108 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Private
it: Privato

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Enabled
it: Attivato

en: Priority
it: Priorità

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: default
it: predefinito

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: High
it: Alto

en: Format
it: Formato

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Updated
it: Aggiornato

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Paths
it: Percorsi

en: Error
it: Errore

en: All
it: Tutti

en: Bottom
it: In fondo

en: Added
it: Aggiunto

en: Not found
it: Non trovato

en: Filter
it: Filtra

en: File size
it: Dimensione file

en: Normal
it: Normale

en: N/A
it: N/D

en: Advanced
it: Avanzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Scale
it: Scala

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Details
it: Dettagli

en: Model
it: Modello

en: Processors
it: Elaboratori

en: General
it: Generale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: Loop
it: Iterazione

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Temperature
it: Temperatura

en: Clone
it: Clona

en: Set default
it: Imposta come predefinito

en: Position
it: Posizione

en: Profile
it: Profilo

en: Close
it: Chiudi

en: Duration
it: Durata

en: Sort by
it: Ordina per

en: Pending
it: In sospeso

en: seconds
it: secondi

en: Source
it: Sorgente

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Permissions
it: Permessi

en: Installed
it: Installato

en: Font color
it: Colore font

en: Completed
it: Completato

en: Failed
it: Non riuscito

en: completed
it: completato

en: New
it: Nuovo

en: Resume
it: Ripresa

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Audio bitrate
it: Larghezza di banda audio

en: Processing
it: In elaborazione

en: Output format
it: Formato di output

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie con la tastiera

en: Image path
it: Percorso per le immagini

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Profiles
it: Profili

en: Not configured
it: Non configurato

en: Channels
it: Canali

en: pending
it: in attesa

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Path prefix
it: Prefisso del percorso

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: Opacity
it: Opacità

en: Profile ID
it: ID del profilo

en: Maximum height
it: Altezza massima

en: Maximum width
it: Larghezza massima

en: Pause
it: Pausa

en: Aspect ratio
it: Proporzioni

en: Audio format
it: Formato audio

en: Urgent
it: Urgente

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Duration (seconds)
it: Durata (in secondi)

en: Minimal
it: Minimale

en: Max height
it: Altezza massima
