Field Bundle (1.0.0-beta1) - en to it translation catalogue (59 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: Created
it: Creato

en: Page
it: Pagina

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Desc
it: Disc

en: Other
it: Altro

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Default options
it: Opzioni predefinite

en: Apply
it: Applica

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Offset
it: Scostamento

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Config
it: Configurazione

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: - All -
it: - Tutto -

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
it: La revisione del %revision-date di @type %title è stata eliminata.

en: @type: reverted %title revision %revision.
it: @type: ripristinata revisione %revision del contenuto %title.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Delete all translations
it: Elimina tutte le traduzioni

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
it: Vuoi davvero rimuovere %label @entity-type?

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
it: @type %title è stato ripristinato alla revisione del %revision-date.

en: The following @entity-type translations will be deleted:
it: Saranno rimosse le seguenti traduzioni di @entity-type:

en: Delete @language translation
it: Elimina la traduzione in @language

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
it: Vuoi davvero eliminare la traduzione in @language di %label @entity-type?

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Revert to earlier revision of a translation
it: Ripristinare la versione precedente di una traduzione

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
