Field Bundle (1.0.4) - en to id translation catalogue (60 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Group
id: Grup

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Other
id: Lainnya

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Default options
id: Opsi bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
id: @type: menghapus %title revisi %revision.

en: Offset
id: Letak

en: Add @type
id: Tambahkan @type

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
id: Revisi %revision-date untuk @type %title sudah dihapus.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Asc
id: Urutan turun

en: Delete all translations
id: Hapus semua terjemahan

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus @entity-type %label?

en: Whether a new revision should be created by default
id: Apakah revisi baru harus dibuat secara default

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
id: @type %title telah dikembalikan ke revisi dari %revision-date.

en: The following @entity-type translations will be deleted:
id: Terjemahan berikut @entity-type akan dihapus:

en: Delete @language translation
id: Hapus terjemahan @language

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus terjemahan @language dari @entity-type %label?

en: @date by @username
id: @date oleh @username

en: Revert to earlier revision of a translation
id: Kembali ke revisi terjemahan sebelumnya

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
id: Apakah Anda yakin ingin mengembalikan terjemahan @language ke revisi dari %revision-date?

en: Revert content shared among translations
id: Mengembalikan konten yang dibagikan di antara terjemahan

en: Set as current revision
id: Tetapkan sebagai revisi saat ini
