Field collection (8.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: List
fr: Lister

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Embedded
fr: Inclus

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: Field types
fr: Types de champs

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: The field collection module provides a field, to which any number of fields can be attached. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module Field Collection fournit un champ dans lequel un certain nombre de champs peuvent être attachés. Voir la page d'<a href="@field-help">aide du module Field</a> pour plus d'information à propos des champs.

en: Administer field collections
fr: Administrer Field Collection

en: Provides a field collection field, to which any number of fields can be attached.
fr: Fournit un champ Field Collection dans lequel un certain nombre de champs peuvent être attachés.

en: Relate each @entity using @field.
fr: Relier chaque @entity utilisant @field.

en: Create @label
fr: Créer @label

en: <em>Edit @type</em>
fr: <em>Modifier @type</em>

en: Successfully added a @type.
fr: @type correctement ajouté.

en: This field is already full.
fr: Ce champ est déjà plein.

en: Revision %revision of %title
fr: Révision %revision de %title

en: @label @delta of @host
fr: @label @delta de @host

en: Are you sure you want to delete this %title?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce %title ?

en: @type %id has been deleted.
fr: @type %id a été supprimé.

en: @type: deleted %id.
fr: @type : %id supprimé.
