Field collection (8.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (20 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Node
hu: Tartalom

en: All
hu: Mind

en: Embedded
hu: Beágyazott

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Field Name
hu: Mező neve

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
hu: A delta lehetőséget ad annak kiválasztására, hogy a több értékű mező melyik eleme legyen a kulcs a kapcsolatban. Az „1” kiválasztása az első használja, a „2” a másodikat, és így tovább. Ha a „Mind” van kiválasztva, akkor a mező minden eleme új sort hoz létre, mely többszörös megjelenést okozhat.

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: Create @label
hu: @label létrehozása
