Field collection (8.x-1.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (22 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Remove
ru: Удалить

en: Edit
ru: Редактировать

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Node
ru: Материал

en: All
ru: Все

en: Embedded
ru: Встроенный

en: Delta
ru: Дельта

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Field Name
ru: Название поля

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Дельта позволяет вам выбрать нужный элемент во множественном значении поля. Выберите "1" для использования первого элемента, "2" для второго и т.д. Если вы выберете "Все", каждый элемент в поле будет создавать новую строку, которая может вызвать появление дубликтатов.

en: Field types
ru: Типы полей

en: Field collection
ru: Коллекция полей

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: Field collections
ru: Коллекции полей
