Field Color (1.0.0) - en to id translation catalogue (15 entries)

en: Disabled
id: Non Aktif

en: name
id: nama

en: type
id: tipe

en: Locale
id: Lokal

en: Color
id: Warna

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: text
id: teks

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Style
id: Gaya

en: color
id: warna

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Text value
id: Isi teks

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
