Field Color (1.0.1) - en to cs translation catalogue (17 entries)

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Field
cs: Pole

en: type
cs: typ

en: Locale
cs: Lokalizace

en: Color
cs: Barvy

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: text
cs: Text

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Style
cs: Styl

en: color
cs: barva

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Text value
cs: Textová hodnota

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
cs: %name: nesmí být delší než @max znaků.

en: Textfield size: @size
cs: Velikost textového pole: @size
