Field Color (1.0.1) - en to de translation catalogue (22 entries)

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Field
de: Feld

en: name
de: Name

en: type
de: Typ

en: Locale
de: Spracheinstellung

en: Color
de: Farbe

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: text
de: Text

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Style
de: Darstellung

en: TRUE
de: Wahr

en: color
de: Farbe

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: The maximum length of the field in characters.
de: Die Maximallänge des Feldes in Zeichen

en: Preferred Format
de: Bevorzugtes Format

en: component
de: Komponente

en: Text value
de: Textwert

en: Show Buttons
de: Buttons anzeigen

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
de: %name: darf nicht länger sein als @max Zeichen.

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size
