Field Color (1.0.1) - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Field
fr: Champ

en: name
fr: nom

en: Locale
fr: Paramètre régional

en: Color
fr: Couleur

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: text
fr: texte

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: color
fr: couleur

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Show Input
fr: Afficher la zone de texte

en: Show Palette
fr: Afficher la palette

en: Show Palette Only
fr: Afficher seulement la palette

en: Show Buttons
fr: Afficher les boutons

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Allow Empty
fr: Autoriser les valeurs vides

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
