Field Color (1.0.1) - en to hu translation catalogue (22 entries)

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Field
hu: Mező

en: name
hu: név

en: type
hu: típus

en: Locale
hu: Honosítás

en: Color
hu: Szín

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: text
hu: szöveg

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Style
hu: Stílus

en: TRUE
hu: IGAZ

en: FALSE
hu: HAMIS

en: color
hu: szín

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Preferred Format
hu: Előnyben részesített formátum

en: component
hu: összetevő

en: Text value
hu: Szöveges érték

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size
