Field Color (1.0.1) - en to tr translation catalogue (19 entries)

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Field
tr: Alan

en: type
tr: tür

en: Locale
tr: Yerelleştirme

en: Color
tr: Renk

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: text
tr: metin

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: color
tr: renk

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
