Field Color (1.0.0) - en to fa translation catalogue (15 entries)

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: name
fa: نام

en: type
fa: نوع

en: Locale
fa: بومی سازی

en: Color
fa: رنگ

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: text
fa: متن

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Style
fa: سبک

en: color
fa: رنگ

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: component
fa: جزء

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fa: متنی که در داخل فیلد نمایش داده می شود تا زمانی که مقداری وارد شود. این راهنمایی معمولاً یک مقدار نمونه یا توضیح مختصری از قالب مورد انتظار است.

en: Textfield size: @size
fa: اندازه فیلد متن: @size
