Field Color (1.0.0) - en to ru translation catalogue (20 entries)

en: Disabled
ru: Отключено

en: name
ru: имя

en: type
ru: тип

en: Locale
ru: Язык

en: Color
ru: Цвет

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: text
ru: текст

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Style
ru: Стиль

en: TRUE
ru: ИСТИНА

en: FALSE
ru: ЛОЖЬ

en: color
ru: цвет

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: The maximum length of the field in characters.
ru: Максимальная длина поля в символах.

en: Palette
ru: Палитра

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ru: Текст, который будет показан в поле до начала ввода значения. Обычно это подсказка с примером значения или короткое описание ожидаемого формата.

en: Placeholder: @placeholder
ru: Заполнитель: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
ru: %name: не может превышать @max символов.

en: Textfield size: @size
ru: Размер текстового поля: @size
