Field Group (4.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (135 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Label
fr: Libellé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Region
fr: Région

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Fields
fr: Champs

en: Details
fr: Détails

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Attributes
fr: Attributs

en: Clone
fr: Cloner

en: Tab
fr: Onglet

en: Default state
fr: État par défaut

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: Tabs
fr: Onglets

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Data
fr: Données

en: About
fr: À propos

en: Element
fr: Élément

en: Effect
fr: Effet

en: Speed
fr: Vitesse

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Add a new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Create group
fr: Créer un groupe

en: Bundle
fr: Type

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Description of the item
fr: Description de l'élément

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: Bounce slide
fr: Glisser en rebondissant

en: More Information
fr: Plus d'informations

en: Label element
fr: Élément étiquette

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Field group format:
fr: Format de groupe de champs :

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fr: La classe CSS ne doit contenir que des lettres, des nombres, des tirets bas et des tirets.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le groupe %group ?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
fr: Le groupe %group a été supprimé du type de contenu %type.

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
fr: Ce groupe de champs rend les groupes enfants sous la forme d'un accordéon jQuery.

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
fr: Ce groupe de champs rend le contenu sous la forme d'une DIV, partie du groupe accordéon.

en: Extra CSS classes
fr: Classes CSS supplémentaires

en: Horizontal Tabs
fr: Onglets horizontaux

en: Fieldgroups
fr: Groupes de champs

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
fr: <p class="fieldgroup-help">Les champs peuvent être glissés dans des groupes avec imbrication illimitée. Chaque groupe de champs est livré avec un formulaire de configuration, spécifique pour le format choisi. <br />Notez que certains formats fonctionnent par paire ; ils possèdent une enveloppe HTML pour imbriquer leurs groupes de champs enfants. Par exemple placez les éléments accordéon dans le groupe accordéon, les éléments onglets verticaux dans le groupe d'onglets verticaux et les éléments d'onglets horizontaux dans le groupe d'onglets horizontaux. Il y a une exception à cette règle : vous pouvez utiliser un onglet vertical hors d'une enveloppe lorsque les paramètres de l'onglet supplémentaire sont disponibles. Par exemple dans les formulaires de nœud.</p>

en: New group %label successfully created.
fr: Nouveau groupe %label créé avec succès.

en: The field name
fr: Le nom du champ

en: Weight: @weight
fr: Poids : @weight

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
fr: Le groupe de champs @group n'a pas été cloné car un groupe avec le même nom existe déjà.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
fr: Groupe de champs @group cloné avec succès.

en: Show label
fr: Montrer l'étiquette

en: Add field group
fr: Ajouter un groupe de champs

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique contenant des lettres, nombres et des tirets bas.

en: E.g. name="anchor"
fr: Par ex. name="anchor"

en: Skipping @group because this type does not exist in current mode
fr: @group ignoré car ce type n'existe pas dans le mode actuel

en: No field groups were found in selected view mode.
fr: Aucun groupe de champs n'a été trouvé dans ce mode d'affichage.

en: This fieldgroup renders the inner content in a fieldset with the title as legend.
fr: Ce groupe de champs rend le contenu sous la forme d'un fieldset avec le titre comme légende.

en: This fieldgroup renders the inner content in a HTML element with classes and attributes.
fr: Ce groupe de champs rend le contenu sous la forme d'un élément HTML avec des classes et des attributs.

en: E.g. div, section, aside etc.
fr: Ex : div, section, aside, etc.

en: The id must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fr: L'attribut id doit seulement être composé de lettres, nombres, tirets bas et tirets.

en: Mark group as required if it contains required fields.
fr: Marquer le groupe comme requis s'il contient des champs requis.

en: Provides the ability to group your fields on both form and display.
fr: Donne la possibilité de grouper vos champs à la fois dans les formulaires et à l'affichage.

en: Field group settings on entity view
fr: Paramètres de Field group à l'affichage d'une entité

en: A field group
fr: Un groupe de champs

en: The fields belonging to the group
fr: Les champs du groupe

en: The parent group of this group
fr: Le groupe parent de ce groupe

en: The weight of the group
fr: Le poids du groupe

en: The formatter of the group
fr: Le formateur du groupe

en: Field group settings on entity form
fr: Paramètres du groupe de champs sur le formulaire de l'entité

en: Mapping for the accordion formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres du format accordéon

en: Effect on the accordion
fr: Effet sur l'accordéon

en: Mapping for the accordion item formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres d'un élément du format accordéon

en: Formatting of the item
fr: Mise en forme de l'élément

en: Mark for required fields
fr: Marque pour les champs requis

en: Mapping for the details formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres du format détails.

en: Display element open by default.
fr: Afficher l'élément ouvert par défaut.

en: Mapping for the fieldset formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres du format fieldset

en: Mapping for the html element formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres du format balise HTML

en: html element tag to be used
fr: Balise HTML à utiliser

en: show the label
fr: Afficher le libellé

en: html element tag to be used for the label
fr: balise html à utiliser pour le libellé

en: html attributes for the element
fr: attributs html pour l'élément

en: effect on the element
fr: effet sur l'élément

en: speed of the effect
fr: vitesse de l'effet

en: Mapping for the tab formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres du format onglet

en: default state for the tab
fr: état par défaut pour l'onglet

en: Direction of the tabs
fr: Direction des onglets

en: Mapping for the base formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres du format de base

en: Classes of the fieldgroup
fr: Classes du groupe de champs

en: Html id of the fieldgroup
fr: Attribut HTML id du groupe de champs

en: Provides the ability to migrate field groups from D6/D7 to D8.
fr: Fournit la possibilité de migrer les groupes de champ de D6/D7 à D8

en: Select source display
fr: Sélectionner l'affichage source

en: Clone fieldgroups from selected display to the current display
fr: Cloner les groupes de champs depuis l'affichage sélectionné vers l'affichage courant

en: Id: @id
fr: Id : @id

en: Effect : @effect
fr: Effet : @effect

en: Mark as required
fr: Marquer comme requis

en: Default state open
fr: État ouvert par défaut

en: Default state closed
fr: État fermé par défaut

en: Add a details element
fr: Ajouter un élément details

en: Element: @element
fr: Élément : @element

en: Label element: @element
fr: Libellé de l'élément : @element

en: Attributes: @attributes
fr: Attributs : @attributes

en: This fieldgroup renders the content as a tab.
fr: Ce groupe de champs rend le contenu sous la forme d'onglets.

en: Direction: @direction
fr: Direction : @direction

en: This fieldgroup renders child groups in its own tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs rend les groupes enfants sous la forme d'un ensemble d'onglets.

en: Parent name
fr: Nom parent

en: The region of this group
fr: La région de ce groupe

en: html classes to be used for the label
fr: classes html à utiliser pour le libellé

en: default state for the tabs
fr: état par défaut pour les onglets

en: description of the tabs
fr: description des onglets

en: Label element HTML classes
fr: Classes de l'élément HTML libellé

en: Label element HTML classes: @label_classes
fr: Classes de l'élément HTML libellé : @label_classes

en: Description of the element
fr: Description de l'élément

en: Mapping for the details sidebar formatter settings
fr: Correspondance pour les paramètres du format barre latérale

en: Description of the tab
fr: Description de l'onglet

en: - Select a field group type -
fr: - Sélectionner type de groupe -

en: Details Sidebar
fr: Détails en barre latérale

en: Add a details sidebar element
fr: Ajouter une barre latérale de détails

en: The "jquery_ui_accordion" module has been installed.
fr: Le module "jquery_ui_accordion" a été installé.

en: Readable name of the group
fr: Nom affiché du groupe

en: Disable Tabs widget if the window width is equal or smaller
fr: Désactiver le widget des onglets si la largeur de la fenêtre est inférieure ou égale

en: Label of the fieldgroup
fr: Libellé du groupe de champs

en: Show Empty Fields
fr: Montrer les champs vides

en: @label of @entity_type (bundle: @bundle)
fr: @label de @entity_type (type : @bundle)

en: Display element also when empty
fr: Afficher l'élément même lorsqu'il est vide

en: Display this field group even if the contained fields are currently empty.
fr: Afficher le groupe de champs même si les champs qu'il contient sont actuellement vides.

en: Width Breakpoint
fr: Largeur du point de rupture

en: Auto-disable the Tabs widget if the window width is equal or smaller than this breakpoint.
fr: Désactiver automatiquement le widget des onglets si la largeur de la fenêtre est inférieure ou égale à ce point de rupture.
