Field Group (8.x-1.0-rc5) - en to pt translation catalogue (46 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Label
pt: Rótulo

en: Update
pt: Atualizar

en: Fields
pt: Campos

en: Details
pt: Detalhes

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Attributes
pt: Atributos

en: Clone
pt: Clonar

en: Tab
pt: Aba

en: Default state
pt: Estado padrão

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Slow
pt: Devagar

en: Fast
pt: Rápido

en: Migrate
pt: Migrar

en: Tabs
pt: Abas

en: Identifier
pt: Identificador

en: Data
pt: Dados

en: Element
pt: Elemento

en: Effect
pt: Efeito

en: Speed
pt: Velocidade

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Direction
pt: Direção

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Create group
pt: Criar grupo

en: Bundle
pt: Pacote

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Field group label
pt: Rótulo do grupo de campos

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Extra CSS classes
pt: Classes CSS adicionais

en: Fieldgroups
pt: Grupos de campos

en: New group %label successfully created.
pt: Novo grupo %label criado com sucesso.

en: The field name
pt: O campo nome

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome não repetido em formato de máquina, ou seja, contendo apenas letras, números e sublinhados.

en: Mark as required
pt: Marcar como obrigatório

en: Accordion Item
pt: Item Accordion
