Field Group (8.x-3.1) - en to sv translation catalogue (58 entries)

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Label
sv: Etikett

en: Update
sv: Uppdatera

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Fields
sv: Fält

en: Details
sv: Detaljer

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Clone
sv: Klona

en: Tab
sv: Tabb

en: Default state
sv: Förvalt läge

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Tabs
sv: Flikar

en: Identifier
sv: Identifierare

en: About
sv: Om

en: Effect
sv: Effekt

en: Speed
sv: Hastighet

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Add a new group
sv: Lägg till en ny grupp

en: Direction
sv: Riktning

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Migration
sv: Migrering

en: Create group
sv: Skapa grupp

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Description of the item
sv: Beskrivning av föremålet

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: View mode
sv: Visningsläge

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Are you sure you want to delete the group %group?
sv: Är du säker på att du vill radera gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
sv: Gruppen %group har raderats från innehållstypen %type.

en: Fieldgroups
sv: Fältgrupper

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
sv: <p class="fieldgroup-help">Fält kan dras in i grupper med obegränsad inbäddning. Med varje fältgruppsformat följer ett konfigurationsformulär specifikt för den formattypen.<br />Observera att vissa format hänger ihop i par. Dessa typer har en omslutande HTML för att nästla sina underliggande fältgrupper. Placera till exempel hopfällbara punkter i hopfällningen, vertikala flikar i en vertikal flikgrupp, och horisontella flikar i en horisontell flikgrupp. Det finns ett undantag till denna regel. Du kan använda vertikala flikar utan en omslutare när flikarna för ytterligare inställningar finns tillgängliga. Till exempel nodformulär.</p>

en: New group %label successfully created.
sv: Nya gruppen %label skapades utan problem.

en: The field name
sv: Fältnamnet

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn som innehåller bokstäver, siffror och understreck.

en: Field Group
sv: Fältgrupp

en: Mark group as required if it contains required fields.
sv: Gör gruppen obligatorisk om den innehåller obligatoriska fält.

en: Provides the ability to group your fields on both form and display.
sv: Ger möjlighet att gruppera fält både i redigeringsformulär och vid visning.

en: A field group
sv: En fältgrupp

en: The fields belonging to the group
sv: Fälten som hör till gruppen

en: The parent group of this group
sv: Gruppens ovanliggande grupp

en: The weight of the group
sv: Gruppens vikt

en: The formatter of the group
sv: Gruppens formaterare

en: Field group settings on entity form
sv: Inställningar för fältgrupp i formulär

en: Mark as required
sv: Gör obligatorisk
