Field Group (8.x-3.2) - en to uk translation catalogue (103 entries)

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Label
uk: Мітка

en: Update
uk: Оновити

en: Region
uk: Область

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Fields
uk: Поля

en: Details
uk: Подробиці

en: Group name
uk: Назва групи

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Clone
uk: Клонувати

en: Tab
uk: Вкладка

en: Default state
uk: Стан за замовчуванням

en: Collapsible
uk: Згортуване

en: Slow
uk: Повільно

en: Fast
uk: Швидко

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Data
uk: Дані

en: About
uk: Про модуль

en: Element
uk: Елемент

en: Effect
uk: Ефект

en: Speed
uk: Швидкість

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Direction
uk: Напрям

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Migration
uk: Перенесення...

en: Create group
uk: Створити групу

en: Bundle
uk: Пакет

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Field group label
uk: Мітка групи полів

en: Bounce slide
uk: Сковзання з підстрибування

en: (active tab)
uk: (активна вкладка)

en: More Information
uk: Більше відомостей

en: Label element
uk: Мітка елементу

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: HTML element
uk: HTML-теґи

en: Field group format:
uk: Формат групи полів:

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
uk: Сss-клас має містити лише літери, цифри, символи підкреслення та дефіси.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити групу %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
uk: Групу %group було успішно видалено з типу матеріалу %type.

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
uk: Ця група полів створює дочірні групи у вигляді "акордеона" jQuery

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
uk: Ця група полів створює вміст в div - частині групи "акордеона"

en: Extra CSS classes
uk: Додаткові класи CSS

en: Blind
uk: Сліпий

en: Horizontal Tabs
uk: Горизонтальні вкладки

en: Fieldgroups
uk: Групи полів

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
uk: <p class="field group-help">Поля можуть бути перенесені в групи з необмеженим вкладенням. Кожен формат групи полів виступає в ролі форми конфігурації, визначеної для цього типу формату.<br />Зверніть увагу, що деякі формати йдуть в парі. Ці типи мають HTML-обгортку для своїх нащадків. Це, наприклад, стосується  "гармошок", вертикальних і горизонтальних вкладок. З цього правила є один виняток: ви можете використовувати вертикальні вкладки без обгортки, коли доступні додаткові налаштування вкладок. Наприклад, у формах матеріалів.</p>

en: New group %label successfully created.
uk: Нова група %label успішно створена.

en: The field name
uk: Назва поля

en: Weight: @weight
uk: Вага: @weight

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
uk: Група полів @group не клонована, оскільки вже створена група з такою назвою.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
uk: Група полів @group успішно клонована.

en: Show label
uk: Показати мітку

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
uk: Унікальна машино-читабельна назва може містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення.

en: E.g. name="anchor"
uk: Наприклад, name="anchor"

en: Skipping @group because this type does not exist in current mode
uk: Пропускаємо групу @group оскільки даний тип не існує в поточному режимі

en: No field groups were found in selected view mode.
uk: В обраному режимі перегляду не знайдено жодних груп.

en: This fieldgroup renders the inner content in a fieldset with the title as legend.
uk: Ця група полів створює внутрішній вміст у наборі полів із заголовком у вигляді легенди.

en: Field Group
uk: Група полів

en: This fieldgroup renders the inner content in a HTML element with classes and attributes.
uk: Ця група полів створює внутрішній вміст у вигляді HTML-елементу з класами та атрибутами.

en: E.g. div, section, aside etc.
uk: Наприклад, div, section, aside тощо

en: The id must include only letters, numbers, underscores and dashes.
uk: Ідентифікатор має містити лише літери, цифри, символи підкреслення та дефіси.

en: Mark group as required if it contains required fields.
uk: Позначити групу як обов'язкову, якщо вона містить обов'язкові поля.

en: Provides the ability to group your fields on both form and display.
uk: Забезпечує можливість групувати поля на формі і у відображенні.

en: A field group
uk: Група полів

en: The fields belonging to the group
uk: Поля, що належать групі

en: The parent group of this group
uk: Батьківська група цієї групи

en: The weight of the group
uk: Вага групи

en: The formatter of the group
uk: Форматер групи

en: Formatting of the item
uk: Форматування елементу

en: show the label
uk: показати мітку

en: html attributes for the element
uk: html-атрибути для елементу

en: effect on the element
uk: ефект на елементі

en: speed of the effect
uk: швидкість ефекту

en: default state for the tab
uk: базовий стан для вкладки

en: Direction of the tabs
uk: Напрямок вкладок

en: Classes of the fieldgroup
uk: Класи групи полів

en: Html id of the fieldgroup
uk: Html id групи полів

en: Field Group Migrate
uk: Перенесення груп полів

en: Provides the ability to migrate field groups from D6/D7 to D8.
uk: Забезпечує можливість перенести групи полів з D6/D7 до D8.

en: Select source display
uk: Оберіть вихідне відображення

en: Clone fieldgroups from selected display to the current display
uk: Клонувати групи полів з обраного відображення у поточне

en: Effect : @effect
uk: Ефект : @effect

en: Mark as required
uk: Позначити як обов'язкову

en: Description : @description
uk: Опис: @description

en: Default state open
uk: Базовий стан відкритий

en: Default state closed
uk: Базовий стан закритий

en: Element: @element
uk: Елемент: @element

en: Label element: @element
uk: Елемент мітки: @element

en: Attributes: @attributes
uk: Атрибути: @attributes

en: This fieldgroup renders the content as a tab.
uk: Ця група полів візуалізує вміст у вигляді вкладки.

en: Direction: @direction
uk: Напрямок: @direction

en: This fieldgroup renders child groups in its own tabs wrapper.
uk: Ця група полів візуалізує дочірні групи у своїх власних обгортках вкладок.
