Field Layout (core) (2.0.0) - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: Select a layout
fr: Sélectionner une mise en page

en: Fields
fr: Champs

en: Change layout
fr: Changer la mise en page

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: About
fr: À propos

en: No field is displayed.
fr: Aucun champ n'est affiché.

en: No field is hidden.
fr: Aucun champ n'est caché.

en: Layout ID
fr: ID mise en page

[ctx: Plural]
en: Disabled
fr: Désactivé(e)s

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
fr: Le module Field Layout vous permet d'ordonnancer les champs dans des régions sur les formulaires et les affichages des entités comme les nœuds et les utilisateurs.

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
fr: Pour plus d'informations, consulter la <a href=":field-layout-documentation">documentation en ligne du module Field Layout</a>.

en: Field Layout
fr: Mise en page du champ

en: Per-view-mode field layout settings
fr: Paramètres de mise en page du champ par mode d'affichage

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
fr: Permet aux utilisateurs de configurer l'affichage et l'affichage du formulaire en disposant des champs dans plusieurs colonnes.
