Field Layout (core) (2.0.0) - en to ru translation catalogue (14 entries)

en: Select a layout
ru: Выбор макета

en: Fields
ru: Поля

en: Change layout
ru: Сменить макет

en: Layout settings
ru: Настройки макета

en: About
ru: Информация

en: No field is displayed.
ru: Полей нет.

en: No field is hidden.
ru: Скрытых полей нет.

en: Layout ID
ru: ID схемы

[ctx: Plural]
en: Disabled
ru: Отключены

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
ru: Модуль Field Layout позволяет вам упорядочить поля по областям на формах и отображать объекты, такие как узлы и пользователи.

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
ru: Для получения дополнительной информации см. <a href=":field-layout-documentation"> онлайн-документацию для модуля Field Layout </a>.

en: Field Layout
ru: Схема полей

en: Per-view-mode field layout settings
ru: Настройки схемы поля в зависимости от режима просмотра

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
ru: Позволяет пользователям настраивать отображение и отображение формы, размещая поля в несколько столбцов.
