Field Layout (core) (2.0.0) - en to tr translation catalogue (14 entries)

en: Select a layout
tr: Yerleşim seçin

en: Fields
tr: Alanlar

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: About
tr: Hakkında

en: No field is displayed.
tr: Gösterilen alan yok.

en: No field is hidden.
tr: Gizlenmiş bir alan yok.

en: Layout ID
tr: Yerleşim kimliği

[ctx: Plural]
en: Disabled
tr: Devre dışı

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
tr: Alan Yerleşimi modülü, alanları formlarda bölgeler ve düğüm ve kullanıcı gibi varlık görüntüleri halinde düzenlemenize olanak sağlar.

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":field-layout-documentation">Alan Yerleşimi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Field Layout
tr: Alan Yerleşimi

en: Per-view-mode field layout settings
tr: Görüntü kipine göre alan yerleşim ayarları

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
tr: Kullanıcıların, birkaç sütundaki alanları düzenleyerek ekranı ve form görüntüsünü yapılandırmasına olanak tanır.
