Field Layout (core) (2.0.0) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Select a layout
de: Ein Layout auswählen

en: Fields
de: Felder

en: Change layout
de: Layout ändern

en: Layout settings
de: Layout-Einstellungen

en: About
de: Über

en: No field is displayed.
de: Es wird kein Feld angezeigt.

en: No field is hidden.
de: Es ist kein Feld ausgeblendet.

en: Layout ID
de: Layout-ID

[ctx: Plural]
en: Disabled
de: Deaktiviert

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
de: Das Modul Field Layout ermöglicht es Felder in Regionen auf Formularen und Anziegemodi von Entitäten wie Beiträgen und Benutzerkonten anzuordnen.

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
de: Weitere Informationen sind in der <a href=":field-layout-documentation">Online-Dokumentation des Field-Layout-Moduls</a> verfügbar.

en: Field Layout
de: Feldlayout

en: Per-view-mode field layout settings
de: Vorschaumodus Feldlayouteinstellungen

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
de: Ermöglicht es dem Benutzer, die Anzeige und Formularanzeige zu konfigurieren, indem er Felder in mehreren Spalten anordnet.
