Field Layout (core) (2.0.0) - en to ja translation catalogue (14 entries)

en: Select a layout
ja: レイアウトを選択

en: Fields
ja: フィールド

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: About
ja: アバウト

en: No field is displayed.
ja: 表示されるフィールドはありません。

en: No field is hidden.
ja: 非表示のフィールドはありません。

en: Layout ID
ja: レイアウト ID

[ctx: Plural]
en: Disabled
ja: 無効

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
ja: フィールドレイアウトモジュールでは、フォーム上のリージョンにフィールドを配置し、ノードやユーザーなどのエンティティを表示できます。

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
ja: 詳しくは<a href=":field-layout-documentation">フィールドレイアウトモジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: Field Layout
ja: フィールドレイアウト

en: Per-view-mode field layout settings
ja: ビュー単位モード・フィールドのレイアウト設定

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
ja: フィールドを複数のカラムに並べて、表示やフォームディスプレイを設定できるようになります。
