Field Layout (core) (2.0.0) - en to uk translation catalogue (14 entries)

en: Select a layout
uk: Оберіть макет

en: Fields
uk: Поля

en: Change layout
uk: Змінити макет

en: Layout settings
uk: Налаштування макету

en: About
uk: Про модуль

en: No field is displayed.
uk: Немає відображуваних полів

en: No field is hidden.
uk: Приховані поля відсутні.

en: Layout ID
uk: ID схеми

[ctx: Plural]
en: Disabled
uk: Вимкнені

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
uk: Модуль Схема полів (Field Layout) надає можливість впорядкувати поля на формах за областями, а також відображення таких сутностей як матеріали та користувачі.

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
uk: Додаткову інформація дивіться у <a href=":field-layout-documentation">онлайн-документації модуля Схема полів (Field Layout)</a>.

en: Field Layout
uk: Схема полів

en: Per-view-mode field layout settings
uk: Налаштування схеми полів за режимами перегляду

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
uk: Надає користувачам можливість налаштувати безпосередньо відображення та відображення форми впорядкувавши поля у декілька колонок.
