Field tools (8.x-1.0-alpha14) - en to oc translation catalogue (20 entries)

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Development
oc: Desvolopament

en: Type
oc: Tipe

en: all
oc: tot

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Help text
oc: Tèxte d'ajuda

en: Import
oc: Importar

en: Label
oc: Etiqueta

en: Field name
oc: Nom del camp

en: Unlimited
oc: Illimitat

en: Clone
oc: Clonar

en: Filters
oc: Filtres

en: Save settings
oc: Enregistrar los paramètres

en: %type settings
oc: Paramètres de '%type'

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
oc: Instruccions que es presenten a l'utilizaire a sota d'aqueste camp dins lo formulari d'edicion.<br /> Etiquetes HTML permeses : @tags

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Instances
oc: Instàncias

en: The field %field is locked and cannot be edited.
oc: Lo camp %field es varrolhat e se pòt pas modificar.

en: Required field
oc: Camp obligatòri
